wampserver error

Windows 7’de WAMP Hatası

WAMP, PHP geliştiricilerin işini oldukça kolaylaştıran araçlardan biridir. Windows 7 üzerine kurulduğunda aslında hiç sorun yaşamıyorsunuz fakat tarayıcınızı çalıştırdığınızda http://localhost’a gitmeye çalıştığınızda sayfa görüntülenemiyor hatası alırsınız. Bunun sebebi localhost tanımının Windows’un yerel dns kayıtlarında öntanımlı olarak pasif halde tutulmasıdır. http://localhost yerine http://127.0.0.1 yazarsanız Wamp’in temiz bir şekilde kurulduğunu ve aslında sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz.


Windows 7’de dns kayıtlarını düzenlemek için Notepad’inizi “Yönetici Modunda” çalıştırmalısınız. Bunun için “Başlat/Donatılar/Not Defteri” bağlantısına sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini tıklayın. Ardından “C:\Windows\System32\drivers\etc” klasörü altındaki “hosts” dosyasını açın, not defteri ön tanımlı olarak “.txt” uzantılı dosyaları bulmaya çalıştığından klasörünüz boşmuş gibi görünürse eğer “*.*” seçeneğini kullanarak tüm dosyaları görüntülemesini sağlayın..

Dosyayı açtığınızda;
#127.0.0.1 localhost
satır başındaki # işaretini kaldırın. Bu dosya içinde kendi isteklerinize göre farklı dns kayıtları da ekleyebilirsiniz. Mesela “İntranet” isminde bir web projeniz varsa ve bu projeye “http://localhost/projem” şeklinde erişmek yerine kendine ait bir domainmiş gibi “http://projem.localhost” diye erişmek isterseniz bu dosyaya
127.0.0.1 projem.localhost
gibi bir çok satır ekleyebilirsiniz. Ayrıca gerçek bir adresi de istediğiniz bir ip adresine yönlendirebilirsiniz. Tabii bu yönlendirme sadece sizin bilgisayarınızda çalışacaktır.

DNS kayıtlarında yaptığınız değşikliklerin aktif olabilmesi için CMD komut satırında “ipconfig /flushdns” ile DNS ön belleğini temizlemeniz gerekmektedir.

Bundan sonra eklediğiniz kayıt o ip’ye yönlendirilecektir. Yaptığınız değişikliğin olup olmadığını denemek için yine CMD komut satırında “ping projem.locahost” komutunu çalıştırarak doğru adresi çözüp çözmediğini kontrol edebilirsiniz.

Apache Virtual Host Ayarları

“projem.localhost” adıyla oluşturduğumuz dns kaydı için apache’de de bir ayar yapmalısınız ki bu şekilde gelen istekleri hangi klasöre yönlendireceğini bilebilsin.
Bunun için aslında sadece wamp klasörünün içindeki “…\bin\apache\apache2.2.11\conf\extra” klasöründeki httpd-vhosts.conf dosyasına bir kaç satır eklemek yetecektir fakat, apache’nin bu dosyayı tanıyabilmesi için önce conf klasörünün içindeki httpd.conf dosyasında iki pasif ayarı aktifleştirmek gerekiyor.

httpd.conf dosyasını notepad ile açtıktan sonra ctrl+f tuş kombinasyonuyla “vhost” kelimesini aratın.

#LoadModule vhost_alias_module modules/mod_vhost_alias.so ve

#Include conf/extra/httpd-vhosts.conf

satırlarını bulup başlarındaki # işaretini silin. Dosyayı kaydettikten sonra extra klasöründeki httpd-vhost.conf dosyasını açarak en sonuna şu satırları ekleyin:

<VirtualHost *:80>
DocumentRoot “C:/wamp/www/projem/”
ServerName projem.localhost
</VirtualHost>

Sonra wamp menüsünden tüm sunucuları yeniden başlatın.

Wamp Server indirmek için Tıklayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir